Rozmarýn
Rozmarýn je krásně voňavá, chutná a léčivá bylinka, která je nenáročná na pěstování. Jde o vytrvalý, stálezelený keř s tmavozelenými a na rubu šedoplstnatými listy, který miluje sluníčko, nevadí mu ani intenzivní sluneční paprsky. Ty dokonce pomáhají k ještě silnější vůni rozmarýnu.
Rozmarýn si zamilujete nejen v kuchyni
Sazenici rozmarýnu můžete zasadit do květináče i truhlíku, využití najde zejména v kuchyni. Má osvěžující chuť, je aromatický a hodí se k telecímu, skopovému i jehněčímu masu, k drůbeži, rybám i do rajské omáčky. Pomáhá ale i při revmatismu, nervozitě, astmatu, nateklých kloubech nebo migréně, podporuje činnost jater, používá se i jako dezinfekční voda k výplachu dutiny ústní. Podporuje trávení a chuť k jídlu, vyrobit si z něj můžete čaj, sirup, olej nebo krém.
Víte, že se používají čerstvé nebo usušené lístky, případně celé snítky? Sbírají se průběžně po celou dobu vegetace, pokud si je chcete nasušit nebo využít pro podporu zdraví, sbírejte od května do srpna lístky rozmarýnu, ideálně ty mladé, ještě ohebné.
Jak rozmarýn pěstovat?
Rozmarýn není na pěstování nijak náročný. Sazenici se bude dařit v interiéru i exteriéru. Když se rozhodnete pro zahrádku, pak je pro výsadbu ideální teplejší část jara. Vyberte mu slunné místo, kde mu stromy nebudou stínit. Dařit se mu bude v písčité půdě, sazenici vložte do díry hluboké asi 15 cm. Pokud máte sazenic více, zasaďte je alespoň 20 cm od sebe. Pravidelně ho zalévejte, ale nepřehánějte to. Krátké sucho mu občas prospěje.
Dáváte přednost květináči?
Pro sazenici vyberte květináč, který do sebe umí nasáknout přebytek vody, skvělé jsou například květináče z terakoty. Naplňte ho zásaditou, hlinitopísčitou zeminou, během vegetačního období rozmarýn přihnojujte. Hlídejte zálivku, aby zemina nebyla přemokřená, než rostlinku zalijete, vyčkejte, dokud zemina skoro nevyschne.