Šanta hroznovitá / Nepeta racemosa

Kód: 95384
Neohodnoceno
63,90 Kč
Skladem (>50 kusy)
Varianta
Možnosti doručení

Šanta hroznovitá

Nepeta racemosa

Šantu řadíme do čeledi Lamiaceae - hluchavkovité. T...

Detailní informace

Detailní popis produktu

Šanta hroznovitá

Nepeta racemosa

Šantu řadíme do čeledi Lamiaceae - hluchavkovité. Trvalka je rozšířená zejména v oblastech Arménie a Ázerbájdžánu, ale daří se jí i na severozápadě Íránu a najít ji můžeme také na východě Turecka. Ve volné přírodě upřednostňuje kamenité svahy, ale roste i v blízkosti starých lomů, skládek nebo v okolí zahrad. Šanta není neznámá pouze pro milovníky koček, dobře ji znají i mnozí zahrádkáři. Za srdce vás chytí atraktivními květy i nenáročností pěstování.

Šanta vytváří typické na bázi dřevnatící trsy, které dorůstají do výšky 40 cm. Tato aromatická trvalka vás však potěší především během kvetení, kdy se na pozadí šedo-zelených, vejčitých listů působivě vyjímají květenství modro-fialových květů. Trvalka nezklame ani obdobím kvetení, takže s bohatou násadou květů můžete počítat od května až do července. Šantu, jak jsme již naznačili výše, zbožňují i ​​kočky. Důvodem přitažlivosti jsou těkavé aromatické látky, které je přivádějí do stavu euforie.

Šanta v zahradě

•         Poměrně rychle vyplní prostor v záhoně.

•         Modro-fialová barva květů je vždy vítána.

•         Zaujme ve skalkách.

•         Upoutá pozornost v popředí okrasných dřevin i jako solitér na pěstěném trávníku.

•         Vytvoří neformální živý plot.

•         Pěkně vypadá v kombinaci se šalvějí a levandulí.

•         Může dělat společnost růžím.

•         Vábí motýly a včely.

•         Vhodný do městských výsadeb i do venkovských zahrad.

Návod na pěstování

Šanta patří mezi nenáročné rostliny, které i při minimální péči vydrží na jednom stanovišti několik let. Trvalka vyžaduje jižněji orientovaná slunná stanoviště, ale neublíží jí ani polohy s polostínem. Rostlina toleruje široký rozsah půd, ale přece jen nejvíc jí vyhovují dobře propustné, sušší, hlinitopísčité půdy. Nevhodné jsou nepropustné a přemokřené zeminy, ve kterých chřadne, ale nenechte se splést. Proschlé půdy nebo substráty jí také nesvědčí, a proto během letních veder nezapomeňte na přiměřenou zálivku. Přihnojování není nezbytností, ale příležitostnou hnojivovou zálivkou rozhodně nic nezkazíte.

Kompaktní a udržovaný vzhled trvalky dosáhnete, když ji po odkvětu mírně seříznete. Hlubší řez však proveďte až na jaře. Šanta dokáže odolávat našim zimám, ale v regionech s náročnějšími klimatickými podmínkami lze zejména mladší rostliny pro jistotu chránit zimní přikrývkou.

Doplňkové parametry

Kategorie: Okrasné rostliny
Barva květu: fialová, modrá
Barva listu: zelená
Kvete v měsících: květen, červen, červenec, srpen, září
Nároky na slunce: slunce
Nároky na vláhu: Suchá, Polo suchá
Opadavost: opadavé
Skupiny dopravy: Individuální, DPD, Paleta
Typ půdy: propustná
? Výška v dospělosti: 40 cm
Varianta: Květník o průměru 9 cm

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: